Home / Opinion (page 101)

Opinion

Engjëj dhe Djaj

LEONARD BODURI Sebepi i gurgulesë së lejes te Liqeni Pas skandalit të shëmtuar të vasalit të Kokëdhimës në Sarandë, Rama u distancua tërësisht nga i deleguari Agron Cane, duke e përjashtuar menjëherë nga radhët e Rilindjes. Edhe rilindësi fuqiplotë, Kokëdhima, ...

Read More »

Kostumi i Obamës dhe “Ferrari” i laçianit

Mediat amerikane, analistët dhe kolumnistët e atjeshëm, politikanët e lartë, kryesisht krerët republikanë, këto ditë po merren tejet seriozisht me kostumin bezhë të Obamës, kostum, sipas tyre, demodé, që paskësh veshur Presidenti, teksa doli e kumtoi para amerikanëve për “mungesën ...

Read More »

“Baby gun” dhe të tjerët

FATOS BAXHAKU Me kalimin e pushimeve të beharit sa vjen e bëhet më i vështirë një klasifikim i “lajmeve të vogla”. Kjo sepse lajmet e mëdha kanë nisur të fitojnë pikë sa më tepër që shkurtohet dita, kështu që për ...

Read More »

Ta shikojnë se kush jam !

Dhashë dorëheqjen, po, po , e dhashë, po kjo nuk do të thotë se kam vdekur. Unë jam gjallë, jam po ai kryetari. E kush do të më kritikojë, ai që e zgjodha vetë?! Që të nesërmen jam gati ta ...

Read More »

A është krimbi kafshë?

NGA FATOS BAXHAKU Ndodhitë, ose sikurse u themi ne rëndom, lajmet, kanë nisur të kenë një jetë të tyren krejt të pavarur. Ato kanë nisur të bëhen gjithnjë e më të shkëputura si nga ata që i mësojnë apo dëgjojnë, ...

Read More »

Përse shqiptarëve nuk iu intereson ekonomia?

Nga Ilir Yzeiri Veçanërisht muaji gusht shfaqi një nga tiparet thelbësore të mentalitetit të shqiptarit, atë që në ligjërimin filozofik quhet përmasa etike. Shqiptarët kanë gjetur një vend ku identifikohen thuajse të gjithë. Kjo është media dhe forumet e ndryshme ...

Read More »