Home / Parlamentare / Rama, PD-së: Bllokimin e Vetting-ut do ta paguani si frëngu pulën

Rama, PD-së: Bllokimin e Vetting-ut do ta paguani si frëngu pulën

Çështja e Vetting-ut është debatuar edhe seancën e sotme në Parlament, me kryeministrin Rama që ka akuzuar opozitën për bllokim të qëllimshëm të ligjit.

Zbatimin e reformës në drejtësi nuk keni shans të mos e votoni, por do ta vononi. Kjo vonesë është një akt antikombëtar që bllokon çeljen e negociatave”, tha Rama.

Kreu i mazhorancës ka shtuar se, Partia Demokratike nuk e do Vetting-un sepse është e frikësuar nga zbatimi i reformës.

Justifikimi se fajin e ka përkthyesi i ka tejkaluar të gjitha parashikimet. Përkthimi ku keni humbur ju është rruga e ankthit nga reforma në drejtësi. Ju mbase nuk keni faj, shumica juaj e ka gabim mendoj, që largimi i gjykatësve nga sistemi ju duket sikur hap derën e ububushme të atij parlamenti tjetër, kjo është e qartë. Shqiptarëve nuk mund t’u thoni asgjë më, derisa keni dalë haptas dhe i keni zënë rrugën Vetting-ut pa e çarë kokën se është mur në çeljen e negociatave. Ju kam thënë atëherë se do ta votoni që të gjithë reformën në drejtësi, mos na vononi se do vini në rresht si erdhët dhe do ta votoni, pavarësisht se kur erdhët nuk e fshihnit dëshpërimin: kartoni jeshil lart, koka poshtë. Nuk e ndalni dot zbatimin e reformës në drejtësi. Ju do ta votoni dhe do ta paguani si frëngu pulën vonesën në zgjedhjet e ardhshme. Nuk shqetësohem për këtë, por se vonesa i lë faturë të rëndë vendit.”

One comment

  1. Rama.Cliro shqiperine nga fashizmi i kopese te hajduterise te Sali Berishes.Kerk NATO te vije ne Tirane dhe te bombardoje hajduterine shqipetare.Kopeja e Berishes kerkon ta mbaje shqiperine ne Roberi fashiste si 600 vjet me pare

Leave a Reply to shqipetaret Cancel reply

%d bloggers like this: