Home / Bota / Pas arratisjes nga Katalonja, Presidenti Puigdemont flet nga Brukseli

Pas arratisjes nga Katalonja, Presidenti Puigdemont flet nga Brukseli

Pas “arratisjes” nga rajoni, Presidenti katalonas, Carles Puigdemont, po mban një konferencë të rëndësishme për shtyp në Bruksel.

Fjalimi i tij vjen pasi prokurori i shtetit i Spanjës i bëri thirrje atij dhe liderëve të tjerë katalonas që të përballen me akuzat për rebelim, kryengritje dhe keqpërdorim të fondeve publike.

Këshilltari i tij, Aleix Sarri Camargo, tha se ai dhe Puigdemont planifikuan konferencën për shtyp dhe se ata ishin “të gatshëm për të ndërkombëtarizuar” përdorimin polemik të Spanjës.

Leave a Reply

%d bloggers like this: