Home / Kronika / Kapet gomonia me 500 kg hashash në Brindisi, prangosen 2 skafistët shqiptarë

Kapet gomonia me 500 kg hashash në Brindisi, prangosen 2 skafistët shqiptarë

Gjatë patrullimi rutinë, njësitë e Marinës së Guardia di Finanza kanë konfiskuar një skaf të ngarkuar me marijuanë shqiptare pranë Brindisit. Operacioni u krye në sajë të operacionit të koduar  “THEMIS 2018” nga agjencia  FRONTEX , Qendra Koordinuese Ineternacionale  (I.C.C.). Në momentin që skafi është pikasuar nga patrulla e Guardia di Finanza, kontrabandistët shqiptarë nisën ta hidhnin marijuanën në det dhe njëkohësisht tentuan të arratiseshin.

Pas një ndjekje të shkurtër në det, ata u kapën na flagrancë dhe iu konfiskua 557 kg marijuanë, e paketuara në 24 copë të madhësive të ndryshme. Nëse lënda narkotike do të kishte dalë në treg, trafikantë do të fitonin pothuajse pesë milionë euro. Emrat e shqiptarëve nuk janë bërë të ditur por raportohet se janë përkatësisht 32 dhe 27 vjec.

Operacioni i ajrit të detit, i kryer nga Aeronavali e njësive të verdhë flakë, edhe një herë konfirmon efektivitetin e mekanizmit mbrojtës detar vënë në vend nga ana e Guardia di Finanza si “policia e detit” dhe bashkëpunimin operacional konsoliduar dhe informacion me autoritetet e Policia shqiptare, nëpërmjet Njësisë së Policisë Kufitare të Guardia di Finanza të stacionuar në Durrës dhe oficerit ndërlidhës të policisë shqiptare në Itali. Mediat italiane raportojnë se operacioni është kryer edhe falë bashkëpunimit të policisë shqiptare.

Që nga fillimi i vitit 2018, janë arrestuar 39 kontrabandistë, konfiskuar më shumë se 16 ton marijuanë nga Guardia di Finanza në Pulia dhe 16 skaf.

Leave a Reply

%d bloggers like this: