Home / Sporti / Formula 1- 17-vjeçari holandez, Max Verstappen, piloti më i ri në histori

Formula 1- 17-vjeçari holandez, Max Verstappen, piloti më i ri në histori

Max-Verstappen-seat-fitting1-466x350Holandezi Max Verstappen, 17 vjeç qe nga e marta, djali i nje ish-piloti te Cmimit te Madh, ka hyre ne historine e Formula 1, pasi ka marre pjese te premten ne provat e para te lira per Cmimin e Madh te Japonise ne cirkuitin e Suzuka, me nje Toro Rosso.
Ai eshte piloti me i ri ne nje gare te Formula 1, duke qene para Sebastian Vettel, kater here kampion i botes ne fuqi.
Max Verstappen ka fituar disa gara ne Formula 3 dhe do te jete titullar vitin e ardhshem me Toro Rosso, krahas francezit Jean-Eric Vergne.
Verstappen eshte me i ri se Sebastian Vettel, i cili kur debutoi ne 2007 me nje Sauber-BMW ne Cmimin e Madh te SHBA ishte 20 vjeç, duke zene vendin e 8-te.

Leave a Reply

%d bloggers like this: