Home / Kronika / Tronditet Tirana: Termet i fortë, panik tek qytetarët, fuqia 7.5 balle ne Kepin e Rodonit

Tronditet Tirana: Termet i fortë, panik tek qytetarët, fuqia 7.5 balle ne Kepin e Rodonit

Një tërmet i fuqishëm ka shkundur Shqipërinë. Sipas raportimeve të para epiqendra ishte në detin Adriatik. Mësohet se tërmeti ishte 5.8 ballë. Lekundje te medha jane ndjere ne Durres, Tirane, Kruje, Elbasan etj.

Lëkundjet e forta të tërmetit në Tiranë kanë shkaktuar panik dhe frikë tek qytetarët, të cilat kanë lënë menjëherë shtëpitë dhe kanë dalë në rrugë. Nga të dhënat e para raportohet për dy persona të lënduar te cilet jane nisur drejt spitalit. Thuhet se eshte demtuar nje banese ne rrugen Don Bosko. Lëkundjet e tërmetit zgjatën për disa sekonda, ndërsa kjo shkaktoi dëme materiale në shumë banesa.

Mësohet zyrtarisht se tërmeti ishte i magitudës 5.8 rihtetr 7.5 balle, me epiqendër në Detin Adriatik, afer Kepit te Rodonit, me i madhi ne 30 vitet e fundit, 1 km nga qyteti i Durrësit është ndjerë në të gjithë qytetet e vendit.

Leave a Reply

%d bloggers like this: