Home / Arte / Suedia fitues e festivalit europian te kenges

Suedia fitues e festivalit europian te kenges

Perfundon festivali evropian  i kenges ne Viene. Vendin e pare e fiton kengetari suedes Måns Zelmerlöw  me kengen e tij – Heroes-

Ai mori shumicen e pikeve nga shumica e shteteve pjesemarrese.

Rivale te forte te tij ishin edhe kenget nga Italia dhe Rusia

Këngëtarja shqiptare, Elhaida Dani, nuk arriti te futej dot as ne dhjeteshe megjithe mbeshtetjen e madhe qe ka marre nga shqiptaret. Sonte në natën finale, Elhaida ka kënduar e 26-ta, e parafundit, ndërsa në natën e parë ajo ishte e 14-ta. Performanca e saj ishte padiskutim më e mirë se në natën e parë dhe zëri i saj ka arritur të mbushë skenën gjigande të Festivalit Europian. 

Pjesemarresit ne finale ishin në finale:.

1,Sllovenia

2. Franca

3. Izraeli

4. Estonia

5. Anglia

6. Armenia

7. Lituania

8. Serbia

9. Norvegjia

10. Suedia

11. Qipro

12. Australia

13. Belgjika

14. Austria

15. Greqia

16. Mali i Zi

17. Gjermania

18. Polonia

19. Letonia

20. Rumania

21. Spanja

22. Hungaria

23. Gjeorgjia

24. Azerbaixhani

25. Rusia

26. Shqipëria

27. Italia

Leave a Reply

%d bloggers like this: