Kronika

Shqipëria fiton 1-0 miqësoren me Francën

Shqipëria fitoi  me rezultatin 1-0 miqësoren ndaj Frances me një gol të realizuar nga Ergys Kace ne minutën e 43-te ne takimin që u luajt të shtunën në stadiumin ‘Elbasan Arena’ në një miqësore luksi.

Franca si vend organizator i kampiontit Evropian të vitit 2016 zhvillon ndeshje miqësore me ekipet e grupit ku bën pjesë edhe kombëtarja shqiptare e drejtuar nga trajneri Giovanni De Biassi.

Sfida e sotme sigurisht nuk ka atmosferën që solli në qytetin e Elbasanit ndeshja ndaj Armenisë e cila u fitua 2-1 nga kuqezinjtë me gola të Mavraj dhe Gashit, por edhe kjo miqësore me Francën ka vlerën e saj ku dihet që në radhët e ‘ gjelave’ luajnë lojtarë si Pol Pogba, Patrice Evra, Oliver Giroud etj.ndeshaj copy

Presidenti i FSHF-së Armando Duka në mesazhin e tij përpara ndeshjes e konsideron këtë sfidë si një supermiqësore luksi e paluajtur ndonjëherë në Shqipëri, në të gjithë historinë e futbollit shqiptar.

Kjo jo se Shqipëria nuk ka luajtur miqësore luksi ndaj Argjentinës, Portugalisë apo Kamerunit, por kjo sfidë luhet në zemër të Shqipërisë në ‘Elbasan Arena’, thekson Duka.

Lidhur me ndeshjen kundër Francës në Rene nëntorin e shkuar Duka shprehet se, në atë ndeshje kombëtarja bëri një paraqitje mjaft të mirë, duke luajtur saktësisht dhe duke e përballur kundërshtarin denjësisht në të gjitha pikëpamjet, taktike, teknike dhe fizike.

neshja2 copyNë takimin e sotëm, Kombëtarja do të luajë pa disa prej lojtarëve të saj kryesore të cilët për arsye specifike nuk janë të gatshëm për këtë ndeshje, kjo sigurisht do të jetë mangësi për për kombëtaren tonë.
Por thekson Duka, nga ana tjetër do të jetë edhe një mundësi për futbollistë të rinj, të cilët shpejt mund t’i bashkohen këtij grupi.