Kosova

SHBA “rrëzon” Kurtin: Nuk ndryshojmë pozicion për njohjen e ndërsjellë

Teksa komentonte të mërkurën propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, edhe një herë theksoi se  në marrëveshjen përfundimtare me Serbinë duhet të përfshihet njohja e ndërsjellë.
Por nga DASH mbërrijnë sinjale se pozicioni i Washingtonit sa i takon njohjes reciproke mes dy vendeve, mbetet i pandryshuar.

“Shtetet e Bashkuara e mbështesin plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian mes Kosovës dhe Serbisë, përmes së cilit synohet të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse me qëllim përfundimtar njohjen reciproke”, u shpreh një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit.

Njohja nuk përfshihet po kështu në planin franko-gjerman të pranuar si nga Kosova, ashtu edhe nga Serbia, ku në këmbim, parashikohen të drejta të barabarta për të dyja, respektim i integritetit territorial, paprekshmëri e kufijve, njohje e simboleve shtetërore dhe një zgjidhje e vecantë për komunitetin serb në Kosovë.

Prishtina zyrtare vazhdon të insistojë tek njohja reciproke si mënyrë për arritjen e një ujdie finale gjithëpërfshirëse, ndërsa Beogradi kërkon zgjidhje kompromisi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button