Home / Kosova (page 559)

Kosova

Rakic nuk ka informacione se Prishtina po kërkon largimin e tij

Kryetari i Mitrovicës veriore, Goran Rakic ka thënë sot se nuk ka marrë asnjë informacion nga Ministria e Pushtetit Lokal të Kosovës për shkarkimin eventual të tij. “Nuk ka marrë asnjë informacion nga Ministrja për Pushtit Lokal në Prishtinë për ...

Read More »

Thaçi: Dialogu në Bruksel përmbyllet me njohjen e Kosovës nga Serbia

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, ka shprehur besimin se në fund të procesit negociator në Bruksel me Serbinë do të vijë deri të njohja e plotë e realitetit, përfshirë edhe njohjen e pavarësisë së Kosovës. “Në fund të tërë procesit ...

Read More »

Teuta Rugova: Vota për mua është votë për Presidentin Rugova

Teuta Rugova, e bija e ish presidentit Ibrahim Rugova e cila është zgjedhur deputete e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka falënderuar qytetarët për mbështetjen. Ndërkohë, nëpërmjet rrjetit social Facebook, Rugova tha se vota për ...

Read More »

Kosova, mike e përjetshme e SHBA-ve

Janë mbushur dhjetë vjet që Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë pranuar shtetin e Kosovës si mike dhe aleate e përjetshme e tyre. Në një manifestim të organizuar me këtë rast është përmendur miqësia me shtetin Amerikan dhe ndihma që ...

Read More »

Të mbijetuarat e dhunës thyejnë heshtjen përmes pikturave

Ka 15 vite që gratë e dhunuara gjatë luftës po lëngojnë për respekt e dinjitet. Ato po vazhdojnë edhe në kohën e paqes që të jenë viktima të paragjykimeve, viktima të stigmatizimit, madje edhe viktima të një torture të heshtjes. ...

Read More »

Kosovë, KQZ shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve

Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakoshme parlamentare të 8 qershorit, të saposhpallura zyrtarisht nga KQZ, konfirmojnë se fituese është Partia Demokratike e Kosovës në koalicion me Partinë e Drejtësisë, Lëvizjen për Bashkim, Partinë Shqiptare Demokristiane të Kosovës dhe Partinë Konservatore ...

Read More »

Duma: Akuzat e Marty, të pasakta

Eksperti i njohur maqedonas në lëminë e mjekësisë ligjore, Aleksej Duma, ka shprehur dyshime të mëdha për akuzat e raportuesit të Këshillit të Europës, Dick Marty, për nxjerrjen dhe trafikimin e organeve nga ana e UÇK-së gjatë periudhës së vitit ...

Read More »