Home / Bota (page 59)

Bota

Schäuble angazhohet për integrim

Presidenti i Bundestagut gjerman, Wolfgang Schäuble angazhohet për intensifikimin e përpjekjeve për integrimin e të huajve. Dëbimet janë më të rënda ndërsa kërkesat për dëbimin e refugjatëve të pabaza. “Ne duhet të jemi të qartë, sepse është shumë vështirë të ...

Read More »

BE dhe OKB duan një rend global multilateral

BE dhe OKB ndajnë të njëjtat shqetësime për multilateralizmin dhe rendin global. Aktualisht multilateralizmi e një rend botëror i bazuar tek rendi e ligji shihen si sfida globale. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres ka filluar iniciativën ...

Read More »

Pekini anulon bisedimet tregtare me Uashingtonin

Zëvendëskryetari i qeverisë kineze duhej të vizitonte Uashingtonin për të biseduar mbi konfliktin tregtar mes dy vendeve. Por nga Pekini nuk vjen askush, vizita anulohet, atmosfera është e akullt. Për shkak të doganave të reja ndëshkuese, Kina, sipas raportimeve në ...

Read More »

“Fort Trump” në Poloni?

Askund tjetër në Evropë nuk gëzojnë SHBA një simpati si në Poloni. Ka të bëjë me historinë, me Rusinë dhe me një porcion mosbesimi përballë NATO-s. Polonia kërkon ushtarë të SHBA – është e gatshme të paguajë për këtë. Andrzej ...

Read More »