Home / Rajoni / Hetimet ndaj FETO-s në Turqi, urdhër për arrestimin e 295 ushtarakëve

Hetimet ndaj FETO-s në Turqi, urdhër për arrestimin e 295 ushtarakëve

Turqia urdhëroi arrestimin e 295 personave, staf ushtarak në shërbim, tha prokuroria e Stambollit, pasi ndaj tyre rëndojnë akuza për lidhje me rrjetin e klerikut mysliman të SHBA-ve, Fethullah Gulen, për të cilin Ankaraja thotë se ka orkestruar një grusht shteti të vitit 2016.

Ata që u përballën me paraburgimin përfshinin tre kolonelë, tetë majorë dhe 10 nën/kolonelë, ku rreth gjysma e të dyshuarve ishin në ushtri dhe pjesa tjetër në forcat e tjera ushtarake përfshirë flotën dhe forcat ajrore, thuhet në deklaratë.

Zyra e prokurorisë tha se policia nisi operacionet e arrestimit të njëkohshëm në orën 1:00 të mëngjesit, nën një hetim mbi thirrjet telefonike në mes të operatorëve të dyshuar të Gylenit.

Policia e Stambollit tha të premten pasdite se 150 të dyshuar ishin arrestuar deri tani, ndërsa operacioni u shpërnda në 55 provinca provinca të ndryshme të vendit.

Rreth 250 vetë u vranë në grushtin e dështuar, në të cilën Gylen, një ish-aleat i presidentit Tayyip Erdogan, ka mohuar përfshirjen. Gyleni ka jetuar në mërgim të vetëshpallur në Pensilvani, që nga viti 1999.

Më shumë se 77,000 njerëz janë burgosur në pritje të gjyqit që nga grushti i shtetit dhe arrestimet e gjera janë ende rutinë. Autoritetet kanë pezulluar ose shkarkuar 150,000 nëpunës civilë dhe personel ushtarak.

Aleatët perëndimorë të Turqisë kanë kritikuar ashpërsimin, me kritikët e Erdogan duke e akuzuar atë për përdorimin e puçit si një pretekst për të shuar zërat kundër. Autoritetet turke thonë se masat janë të nevojshme për të luftuar kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare.

Leave a Reply

%d bloggers like this: