Home / Europa / Vendimi i qeverise italiane: E gjithe Italia futet ne karantine

Vendimi i qeverise italiane: E gjithe Italia futet ne karantine

Kryeministri Conte e shpall të gjithë Italinë zonë të kuqe nga koronavirusi, kjo per shkak te rasteve te shumta dhe tashme i gjithe vendi eshte ne rregjim karantine.

Kjo tregon se masat jane drastike ashtu si eshte edhe pershkallezimi i te gjithe situates ndaj semundjes.

Keshtu, Italia është vendosur e gjitha në karantinë. Pas vendimit të së dielës për të ndaluar lëvizjen në Lombardi dhe 14 provinca të tjera, mbrëmjen e sotme kryeministri Italian Conte ka vendosur që i gjithë vendi të futet në këtë regjim karantine, duke bllokuar cdo lëvizje të brendshme. Në dekret qytetarëve u ndalohen qëndrimet në vende publike, si kafene, pub-e dhe restorante. Koronavirusi ka prekur edhe sportin, pasi janë pezulluar të gjitha ngjarjet sportive, përfshirë Serie A, kampionatin e futbollit. Gjithashtu palestrat janë mbyllur

Leave a Reply

%d bloggers like this: