Home / Parlamentare / Tension në Kuvend, debate të forta Berisha-Braçe; ndërpritet seanca

Tension në Kuvend, debate të forta Berisha-Braçe; ndërpritet seanca

Shkëmbimi i replikave të forta mes deputetit të PS-së, Erjon Braçe dhe ish-kryeministrit Sali Brisha ka krijuar tension në sallën e Kuvendit, gjë që ka detyruar kryeparlamentarin Meta të ndërpresë për disa minuta seancën.

Opozita e djathtë ftoi sot në Kuvend maxhorancën që të miratojë amendimet e saj në ligjin ‘për funksionimin e komisioneve hetimore’, të cilat tha ai, do të ndalojnë vjedhjen e pasurive publike.
Ndërsa parlamenti po shqyrton ndryshimet e propozuara nga grupi parlamentar demokrat, ish-kryeministri Sali Berisha tha se dekusarizimi i këtij parlamenti është një pikë vendimtare për të ardhmen e Shqipërisë.
“Dekusarizimi i parlamentit nënkupton zbatimin e ligjeve të vendit ndaj unë edhe njëherë kërkoj mbështetjen tuaj(maxhorancës) të miratojmë ligjin ‘antiolsi’, i cili do të ndalojë kusarët të vjedhin pasuri publike siç po ndodh sot”, deklaroi Berisha.

One comment

 1. tironsi/gjermani

  Nuk dua te mbroj Zotin Berisha me keto radhe qe po shkruaj tani per te vetmen arsye se kam besim te plote tek organet perkatese te shtetit shqiptar. Ato e kryejne detyren e tyre ( mire apo jo le ta leme njehere menjane.
  Kjo nuk eshte ceshtja qe dua te flas ketu e fatkeqesisht jo per here te pare).

  Por disa persona qe pretendojne se jane feneret e drejtesise, po e qelbin parlamentin Shqiptar prej 25 vjetesh.
  Si eshte e mundur qe keta persona qe e thyen etiken e parlamentit ne keto forma brutale kakofonie te jene deputete, perfaqesues i popullit Shqiptar.
  Nuk do ta doja me jeten time po t`ua jepja voten time qofte edhe pa dashje.

  Kush eshte arsyeja qe e qellojne me rakete zogun qe ju paska ndaluar mbi catine e shtepise se tyre ?
  Me ze vertet frika kur mendoj: C`do te ndodhte vertet sikur keta persona te kishin kompetencat e nevojshme ose te pakten te kishin lartesine e domosdoshme per te ndryshuar dicka ?
  C`fare Katastrofash Humanitare me dy kembe.

  PS ka mjaft gra e burra te afte qe njohin e zbatojne ligjet e rregullat e republikes Shqiptare e nuk kane asnje arsye pse te ulin koken e te turperohen per paturpesite e ketyre fare frymoresh injorante.
  Ku eshte brezi i ri i PS Shqiptare? Mos lejoni t`ju marrin neper kembe dinjitetin e te ardhmen tuaj keto tipa.
  Brezi i ri eshte Tradita, e Sotmja dhe e Ardhmja e Vendit.

Leave a Reply

%d bloggers like this: