ParlamentarePolitika

Tension në Kuvend, debate të forta Berisha-Braçe; ndërpritet seanca

Shkëmbimi i replikave të forta mes deputetit të PS-së, Erjon Braçe dhe ish-kryeministrit Sali Brisha ka krijuar tension në sallën e Kuvendit, gjë që ka detyruar kryeparlamentarin Meta të ndërpresë për disa minuta seancën.

Opozita e djathtë ftoi sot në Kuvend maxhorancën që të miratojë amendimet e saj në ligjin ‘për funksionimin e komisioneve hetimore’, të cilat tha ai, do të ndalojnë vjedhjen e pasurive publike.
Ndërsa parlamenti po shqyrton ndryshimet e propozuara nga grupi parlamentar demokrat, ish-kryeministri Sali Berisha tha se dekusarizimi i këtij parlamenti është një pikë vendimtare për të ardhmen e Shqipërisë.
“Dekusarizimi i parlamentit nënkupton zbatimin e ligjeve të vendit ndaj unë edhe njëherë kërkoj mbështetjen tuaj(maxhorancës) të miratojmë ligjin ‘antiolsi’, i cili do të ndalojë kusarët të vjedhin pasuri publike siç po ndodh sot”, deklaroi Berisha.

Related Articles

Nje koment

 1. Nuk dua te mbroj Zotin Berisha me keto radhe qe po shkruaj tani per te vetmen arsye se kam besim te plote tek organet perkatese te shtetit shqiptar. Ato e kryejne detyren e tyre ( mire apo jo le ta leme njehere menjane.
  Kjo nuk eshte ceshtja qe dua te flas ketu e fatkeqesisht jo per here te pare).

  Por disa persona qe pretendojne se jane feneret e drejtesise, po e qelbin parlamentin Shqiptar prej 25 vjetesh.
  Si eshte e mundur qe keta persona qe e thyen etiken e parlamentit ne keto forma brutale kakofonie te jene deputete, perfaqesues i popullit Shqiptar.
  Nuk do ta doja me jeten time po t`ua jepja voten time qofte edhe pa dashje.

  Kush eshte arsyeja qe e qellojne me rakete zogun qe ju paska ndaluar mbi catine e shtepise se tyre ?
  Me ze vertet frika kur mendoj: C`do te ndodhte vertet sikur keta persona te kishin kompetencat e nevojshme ose te pakten te kishin lartesine e domosdoshme per te ndryshuar dicka ?
  C`fare Katastrofash Humanitare me dy kembe.

  PS ka mjaft gra e burra te afte qe njohin e zbatojne ligjet e rregullat e republikes Shqiptare e nuk kane asnje arsye pse te ulin koken e te turperohen per paturpesite e ketyre fare frymoresh injorante.
  Ku eshte brezi i ri i PS Shqiptare? Mos lejoni t`ju marrin neper kembe dinjitetin e te ardhmen tuaj keto tipa.
  Brezi i ri eshte Tradita, e Sotmja dhe e Ardhmja e Vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button