Home / Sporti / Zyrtare: UEFA shpall golin e Shaqirit më të mirin e Euro 2016

Zyrtare: UEFA shpall golin e Shaqirit më të mirin e Euro 2016

Goli i Xherdan Shaqirit ndaj Polonisë në 1/8-n e finales së Euro 2016 është zgjedhur goli më i bukur i Euro 2016 nga paneli i UEFA-s i përbërë nga 13 emra të njohur të futbollit.

Paneli i përbërë nga Lupescu, Sir Alex Ferguson, Alain Giresse, David Moyes, Packie Bonner, Mixu Paatelainen, Savo Milošević, Peter Rudbæk, Gareth Southgate, Thomas Schaaf, Jean-François Domergue, Ginés Meléndez dhe Jean-Paul Brigger, ka vendosur më ndryshe sesa votimi që u bë nga publiku, që shpalli si më të mirin golin e Zoltan Geras.

Pas Shaqirit goli më i bukur ishte ai i Hal Robson-Kanus ndaj Belgjikës e më pas ai i Dimitri Payet ndaj Rumanisë.

10 golat më të mirë në Euro 2016:

  1. Xherdan Shaqiri (Switzerland v Poland, round of 16)

  2. Hal Robson-Kanu (Wales v Belgium, quarter-finals)

  3. Dimitri Payet (France v Romania, group stage)

  4. Marek Hamšík (Slovakia v Russia, group stage)

  5. Cristiano Ronaldo (Portugal v Hungary, group stage)

  6. Éder (Portugal v France, final)

  7. Antoine Griezmann (France v Iceland, quarter-finals)

  8. Cristiano Ronaldo (Portugal v Wales, semi-finals)

  9. Eden Hazard (Belgium v Hungary, round of 16)

  10. Romelu Lukaku (Belgium v Republic of Ireland, group stage)

Leave a Reply

%d bloggers like this: