Bota

Dështimi në Ukrainë, Putin “heq qafe” 150 agjentë sekretë rusë! 

“Mund të them se megjithëse një numër i konsiderueshëm i tyre nuk janë arrestuar, ata nuk do të punojnë më për FSB-në,” tha Christo Grozev, drejtor ekzekutiv i gazetës hetimore Bellingcat, në një kanal në YouTube për fushatën e shkarkimeve të agjentëve të inteligjencës ruse.

Sipas Grozev, i cili raportoi spastrimin masiv që po ndodhte në Kremlin, Beseda, 68 vjeç, u burgos për “raportimin e informacioneve të rreme mbi situatën reale në Ukrainë përpara pushtimit”. Shpjegimi zyrtar rus për prangosjen e tij  muajin e kaluar ishte gjoja një akuzë për përvetësim. Beseda u dërgua në burgun Lefortovo në Moskë, një  objekt famëkeq ky i përdorur për marrje në pyetje, tortura dhe ekzekutime masive gjatë Spastrimit të Madh të ish-diktatorit rus Josif Stalin në vitet 1930.

Shërbimi i Pestë i Rusisë ështe përpjekur në mënyrë aktive të destabilizonte Ukrainën në vitet para pushtimit të shkurtit duke i joshur  zyrtarë ukrainas pro-rusë me udhëtime luksoze në Tajlandë, Qipro dhe Maldive, sipas raportit.

Me sa duket, një tjetër dështim i FSB-së lidhur me Ukrainën që ka zemëruar Putinin.Sipas raporteve, NATO vlerëson se deri në 40,000 trupa ruse janë vrarë, plagosur, kapur ose janë zhdukur gjatë luftës së Putinit në Ukrainë. Prej tyre, mes 7,000 dhe 15,000 trupa ruse llogaritet të kenë vdekur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button