Rajoni

Greqi, tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.5 në Patra

Një tërmet i fuqishëm me magnitude 4.5 është regjistruar pranë qytetit të Patrës pak para mesditës.

Epiqendra e tij ka qenë në një thellësi të vogël prej 5 km në zonën detare, rreth 9 km nga qyteti i Patrës.

Pas tërmetit janë regjistruar edhe lëkundje të tjera sizmike, me magnitudë deri në 3.

Tërmeti që ka shkaktuar shqetësim të madh te banorët e qytetit është ndierë edhe në të gjitha zonat e Greqisë perëndimore, deri në ishujt e detit Jon.

Sipas medieve vendase, tërmeti është shoqëruar edhe me zhurmë të madhe dhe shumë banorë kanë dalë në rrugë.

Deri tani nuk ka informacione për dëme materiale dhe lëndime në njerëz. Sizmiologët po monitorojnë nga afër zhvillimin e fenomenit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button