Maqedonia

Kriza politike, Nuland sot në Shkup takon liderët

Zëvendëssekretarja e shtetit amerikan, Victoria Nuland fillon takimet zyrtare sot në Maqedoni duke takuar liderin e BDI-së Ali Ahmeti në Ambasadën Amerikane në Shkup.

Më pas, Nuland takon liderin e LSDM-së Zaev, MPJ Popovski dhe kryeministrin Nikolla Gruevski. Vizita e Nuland është pjesë e turit të saj Ballkanik pasi vizitoi Kroacinë, Malin e Zi, Bosnjën, dhe përfundon vizitën e saj në Shqiperi.

Një ditë më pas, pra të martën, në Shkup zbret edhe komisari për zgjerim Johanes Han, në përpjekjen për të zhbllokuar krizën politike në Maqedoni.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button