Home / Bota (page 42)

Bota

Itali, sot betohet kryeministri i ri

Italia do të drejtohet nga një qeveri koalicioni e formuar prej dy forcave politike populiste: Lega Nord dhe Lëvizja 5 Yjet që doli e para në zgjedhjet e përgjithshme të 4 marsit. Përpjekja e presidentit Sergio Matarella për t’i dhënë ...

Read More »

Spanjë, bie qeveria konservatore e Rajoy

Mariano Rajoy ka humbur votëbesimin në Parlament duke humbur kështu dhe qeverinë. Ai do të zëvendësohet nga rivali socialist Pedro Sanchez, i cili ka premtuar zgjedhje të reja në vjeshtë të këtij viti. Kryeministri i qendrës së djathtë, i cil ...

Read More »