Home / Opinion (page 21)

Opinion

Beteja mes Trump dhe “Trumpistëve”

Libri “Zjarr dhe Furi” ka ngjallur shumë debate dhe është bërë më i shituri brenda ditës falë edhe reagimit rrufe të Shtëpisë Bardhë dhe vetë Presidentit Trump. I nisur për 100 ditët e para të presidencës, por i “vënë” para ...

Read More »

Mbi dramën e Gjykatës Speciale

Nga Kadri Veseli Gjykatën Speciale më së paku në botë e ka merituar Kosova që t’i ndodhë, por ajo do të ndodhë edhe pse ka qindra argumente që flasin kundër saj! Është padrejtësi që po bëhet në emër të drejtësisë. ...

Read More »

A është Macron Merkel i ri i Europës?

Nga Christoph Hasselbach Angela Merkel ishte ambijentuar prej kohësh me rolin drejtues në Europë. Por gjithnjë e më shumë ajo po vihet në pikëpyetje nga Emmanuel Macron. E megjithatë të dy kanë nevojë për njeri-tjetrin. Angela Merkel për vite me ...

Read More »

Pse Rusia po ringjall Ivanin e Tmerrshëm

  Nga: Dina KHAPAEVA ​Neo-mesjetarizmi i ka rrënjët në nostalgjinë për një rend social të bazuar në pabarazinë, kastën dhe klanin, fuqizuar prej terrorit. Rikthimi i despotëve historikë pasqyron përqafimin për vlerat paramoderne, radikalisht antidemokratike dhe të padrejta. Për kampionët  ...

Read More »

Shansi i Evropës në vitin 2018

Viti i ardhshëm do të sjellë ngjarjet dhe shqetësimet e tij të papritura. Por mbetet fakti që viti 2018 do të jetë një vit qetësie relative për Europën, duke ofruar një mundësi të rrallë BE-së, që të bëjë përparim të ...

Read More »

Amerika nuk është ende e humbur

Nga: Paul KRUGMAN Shumë prej nesh përjetuan 2017-n duke pritur më të keqen. Dhe në shumë mënyra, më e keqja është ajo që morëm deri më tani. Donald Trump ka qenë po aq i tmerrshëm sa mund të kishte pritur ...

Read More »