Home / Kronika / OSBE, apel policisë. Reagon deputeti i PS-së: Ja pse s’duhet të kesh merak

OSBE, apel policisë. Reagon deputeti i PS-së: Ja pse s’duhet të kesh merak

Pas deklaratës së ambasadorit të OSBE-së, Bernd Borchardt se policia duhet të jetë e paanshme në zgjedhjet e 18 qershorit, i menjëhershëm ka qenë reagimi i deputetit të Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu.

Ky i fundit, përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, i ka kthyer përgjigje Borchardt, duke i kujtuar atij se policia është e certifikuar pozitivisht që në vitin 2003.

Një gjë e tillë është e shkruar edhe në raportet OSBE-ODHIR për zgjedhjet.

Zoti ambasador i OSBE, policia eshte certifiku pozitivisht qe ne zgjedhjet lokale te 2003 dhe jo ne 2007. Atëherë vete lideri i opozites Sali Berisha ka pershendet rolin korrekt te Policise se Shtetit. Po keshtu OSBE-ODHIR ne raportin e vet per zgjedhjet”!- ka shkruar Pjerin Ndreu në “Facebook”.

Kërkesa e ambasadorit të OSBE-së

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Haki Çako, ambasadori i OSBE Berndt Borschardt dhe kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve janë takuar sot me drejtues të policisë duke dhënë edhe udhëzimet mbi detyrat dhe rolin e policisë në duhen më pak se 3 muaj nga zgjedhjet e 18 qershorit për pushtetin qendror.

Ambasadori Borschardt ka kërkuar nga policia të ruajë standardet dhe të jetë e paanshme, duke theksuar se bashkëpunimi me OSBE do të vijojë.

Na ndajnë më pak se 3 muaj nga zgjedhjet që konsiderohen një gur themeli për demokracinë. Kemi bërë shumë progres në proceset zgjedhore. Policia të ruajë standardet në zgjedhje. Zgjedhjet e ardhshme shumë të rëndësishme për Shqipërinë. Ju duhet të vazhdoni edhe punën tuaj të përditshme kundër kërcënimeve transnacionale e kundër drogës. Kam besim se Policia e Shtetit do jetë e paanshme dhe ne do vazhdojmë të bashkëpunojmë”, deklaroi Borschardt.

Leave a Reply

%d bloggers like this: