Home / Rajoni / Maqedonia / Zaev thyen akullin me Ramën, nesër ministri i Maqedonisë vjen në Tiranë

Zaev thyen akullin me Ramën, nesër ministri i Maqedonisë vjen në Tiranë

Pas një kohe të gjatë raportesh të ngurta mes qeverisë së kaluar të Maqedonisë dhe qeverisë shqiptare, thyhet akulli.

Siç njofton agjencia e lajmeve INA, ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, me ftesë të homologut të tij Ditmir Bushati, nesër do të qëndrojë për vizitë pune në Republikën e Shqipërisë.

Në kaudër të vizitës, krahas takimit me Bushatin, është parashikuar që Dimitrov të realizojë takime edhe me kryetarin e Qeverisë së Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, dhe me presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta.

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë njoftoi se pas takimit me shefin e diplomacisë së Republikës së Shqipërisë, është parashikuar një konferencë e përbashkët për shtyp e të dy ministrave.

Qeveria e kaluar pothuajse nuk ka zhvilluar asnjë takim të nivelit të lartë me kreun shtetëror të Shqipërisë.

Vizitat më të shpeshta të qeverisë së Gruevskit janë zhvilluar me Beogradin zyrtar.

Leave a Reply

%d bloggers like this: