Home / Keshilla / 8 trajtime natyrale kundër djegieve nga dielli

8 trajtime natyrale kundër djegieve nga dielli

8-trajtime-natyrale-kund-euml-r-djegieve-nga-dielli_hdTë gjithëve na pëlqen dielli, vera, deti. Por, duke dëshiruar të rrezitemi më shpejt, disa përfundojnë me djegie të lëkurës, duke kaluar orë të gjata ekspozimi të pambrojtur ndaj rrezeve të diellit.

Fatmirësisht, ekzistojnë disa mënyra natyrale efikase për të qetësuar lëkurën dhe ndihmojnë në shërimin e shpejt të saj.

1. Bëni një banjë në vaskë me ujë të vakët (jo të ftohtë), në të cilën duhet të shtoni disa lugë (supe) sodë buke. Një tjetër mundësi e mirë është përdorimi i tërshërës. Shtoni një filxhan të madh tërshërë në ujin e vaskës për të qetësuar lëkurën tuaj. Qëndroni 15-20 minuta. Mos përdorni asgjë tjetër gjatë kësaj banje (sapun, shampon apo sfungjer), që të mos irritohet më tepër lëkura.

2. Aloe Vera Gel – për fat të mirë, kjo fabrikë shërimi është në dispozicionin tuaj. Thjesht aplikoni këtë gel direkt në lëkurën e djegur. Aplikoni 5-6 herë në ditë për disa ditë.

3. Trangujt kanë antioksidant natyror dhe veti analgjetike. Bëjini pure trangujt në një mikser për të krijuar një paste, dhe aplikojeni në zonat e prekura, duke përfshirë fytyrën.

4. Përdorni një patate për të nxjerrë nxehtësinë jashtë. Pritini hollë në formë rrethore dhe vendosini direkt mbi lëkurën tuaj. Më pas bëni një dush me ujë të vakët.

5. Bëni kompresa me uthull molle. Merrni një enë në të cilën keni hedhur një gotë uthull (provoni uthull molle), një gotë ujë. Vendoseni pecetën e lagur në këtë përbërje mbi lëkurën e djegur.

6. Përdorni kos të thjeshtë për të mbuluar zonat e djegura. Aplikoni kosin direkt në lëkurë, dhe lëreni për një minimum prej 5 minutash. Pasi ta përfundoni, shpëlani lëkurën tërësisht për të hequr kosin.

7. Çaji duket se është një mrekulli jo vetëm kur jeni të ftohur. Në rast të djegieve nga rrezet e diellit, provoni të aplikoni pak çaj të ftohtë në lëkurën tuaj. Çaji nga calendula apo lule basani kanë veti qetësuese. Çaji i mentes është freskues.

8. Shëroni djegien tuaj nga brenda jashtë. Pini shumë ujë. Ai zëvendëson lagështinë që dielli e ka vjedhur nga ju.

Leave a Reply

%d bloggers like this: