Home / Kuriozitete (page 4)

Kuriozitete

Sipermarresja turke inovacion me shkumen e kafese

Sipërmarrësja nga Izmiri i Turqisë, Gizem Acar Yavuz, ka zhvilluar një teknologji që mundëson vendosjen e dizajnit të dëshiruar në shkumën e kafesë, përmes teknologjisë së printimit tredimensional pa ndërhyrje manuale dhe pa përdorur ndonjë kallëp. Teknologjia e sipërmarrëses Yavuz ...

Read More »

Si është sot fëmija i Kinder?

Në fillim ishte Gunter Euringer, gjerman, në vitet ’70, me këmishë me vija të kuqe, sytë blu dhe fytyrë ëngjëllore. Fytyra e tij i ka buzëqeshur fëmijëve nga 1973 deri në 2005 në paketimin e çokollatave Kinder. Por më pas ...

Read More »

Një mace për kryetare bashkie?

Banorët e qytetit siberian të Barnaulit kanë fituar disa zakone macesh, aq sa kërkojnë që një mace skoceze 18 muajshe që quhet Barsik të bëhet kryetarja e tyre e bashkisë. Lajmi është bërë publik në shumicën e mediave ndërkombëtare. Sipas ...

Read More »