Sporti

Agjencitë e huaja të lajmeve komentojnë vendimin e UEFA-s për ndeshjen Serbi-Shqipëri

aa30Agjencitë prestigjioze ndërkombëtare të lajmeve komentuan sot vendimin e UEFA-s për ndeshjen e 14 tetorit Serbi-Shqipëri, e vlefshme për eliminatoret e Euro 2016.

Më poshtë vijojnë reagimet e disa prej tyre:

AFP – ”Instanca disiplinore e UEFA-s vendosi t’i japë Serbisë fitoren në tavolinë 3-0 kundër Shqipërisë, e vlefshme për eliminatoret e Euro 2016, por duke ia privuar tri pikët. UEFA vendosi gjithashtu që Serbia të luajë dy ndeshje pa spektatorë…”

”Shqipëria, shumë e irrituar, vendosi të apelojë vendimin e UEFA-s. ”Vendimi i komisionit është i çuditshëm dhe i papranueshëm”, deklaroi sekretari i FSHF-së, Ilir Shulku.”

DPA – ”UEFA dënoi edhe Serbinë edhe Shqipërinë për ndeshjen e tyre kualifikuese në Beograd, që u ndërpre pas dhunës në fushë dhe jashtë saj.”

ANSA – ”Tre me zero në tavolinë për Serbinë, por edhe tri pikë dënim në klasifikim për kombëtaren serbe dhe detyrimin për të luajtur dy ndeshje pa tifozë. Trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi deklarohet ”i zhgënjyer për një vendim që nuk jep drejtësi”.

BBC – ”Serbisë i jepet një fitore e lehtë ndaj Shqipërisë pas dhunës në ndeshjen kualifikuese për Euro 2016.”

ANADOLU – ”Serbia fiton në tavolinë ndeshjen e lënë përgjysmë me Shqipërinë në Beograd.”

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button