Politika

Basha frymëzohet nga Rumania: Të protestojmë me të njëjtën frymë

Duke marrë shkas nga protestat në Rumani ku populli është ngritur kundër qeverisë, kryetari i PD ka bërë thirrje sot që shqiptarët me 18 shkurt të ngrihen të protestojnë me të njëjtën frymë.

Nga Kamza në një takim me banorët, Basha u shpreh se familjet shqiptare kanë arritur fundin nga varfëria duke kryer dhe akte ekstreme.

Janë braktisur pensionistët, familjet në nevojë dhe të pamundurit dhe një grup njerëzisht janë pasuruar. Thirrja ime është të ngrihemi bashkë në shembullin e kombeve të civilizuara si Maqedonia dhe Rumania t’i japim qeverinë shqiptarëve”.

Sipas Bashës, 4 vite më parë kryeministri Rama gënjeu shqiptarët me premtime elektorale.

“Katër vjet më parë këtu Rama premtoi se do bënte gjithçka për të pamundurit, taksat u rritën çmimet u rritën, asnjë nga familjet s’ka pasur rritje të ndihmës ekonomike. Paratë e faturave të rritura nuk kanë shkuar për shkolla dhe spitale as për rritje pensionesh as për vende pune. Familjet janë shtyrë drejt dëshpërimit dhe vetëvrasjes”.

Ndërsa duke u ndalur tek protesta e opozitës më 18 Shkurt, Basha theksoi se lëvizja që po nis në vend, është e pakthyeshme.

Mos prisni asgjë të mirë nga kjo qeveri. Ndaj e kanë lidhur fatin me kriminelët dhe korrupsionin. Do i japim fund politikës që gënjen. Më 18 shkurt do kthejmë qeverisjen tek qytetaret. Qytetarët do mblidhen për të rrezuar qeverinë e kriminalizuar. Më 18 shkurt lëvizja që nisim bashke do jetë e pakthyeshme”, tha Basha.

Related Articles

Comente

  1. Basha .Te behet pastrimi etnik i shqipetareve nga hajdutet,kriminelet trafikantet si ty sali berisha bujar nishani,adriatik llalla jozefina topalli dhe te gjithe plehrat e PD.Prisni edhe nje jave.

  2. Basha, esht e vertet qe qytetaret duhet te ngrihen ne protest me 18 SHkurt, por jo kunder qeveris dhe kryeministrit Rama, por kunder Jush, kunder Sali Berishes, kunder LLallave dhe tallave qe ne kor si korbat e zeza dillni kob e zi per shqiptaret. Ne Rumani qytetaret protestojn kunde qeveris sepse kryeministri kerkon te liroi nga burgjet politikanet e kooruptuar, ndersa tek ne duhet protestuar ndaj Pd, ndaj jush, prokuroreve dhe ghyqetareve te kooruptuar qe dhe gjith lukunis antishqiptare qe kerkoni me cdo kusht mosezbatimin e rreformen ne drejtesi, qe ti shpetoni Vettingut dhe hetimit per vjedhjet dhe krimet qe kini bere gjat ketyre viteve. Ju bej thirje bashkeatdhetareve ti mi , qe te mose ju degjoijne , sepse ju kini vetem allin tuaj te vini ne pushtet dhe asgje me shume. U pama para tre vjetesh se ci bete keti populli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button