Politika

Basha takon shefen e ODIHR: Shqetësime të përbashkëta për zgjedhjet

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, në një takim të zhvilluar paraditen e së martës me shefen e misionit të ODIHR-it, Audrey Glover, i ka shprehur kësaj të fundit shqetësimet e tij për shkeljen e standardeve në zgjedhje nga koalicioni i mazhorancës.

Në përfundim të takimit, në një prononcim për mediat, Basha ka deklaruar se zonja Glover është njohur me shkelje të dokumentuara, që variojnë sipas tij, nga shit-blerja e votave e deri tek kërcënimi i administratës publike.

“Takimi me zonjën Glover ishte shumë produktiv. Folëm për shkeljet në procesin zgjedhor. PD është në procesin e hartimit të një raporti të detajuar të shkatërrimit të standardeve zgjedhore që kulmuan ditën e zgjedhjeve, por që kishin nisur që në fushatë. Shqetësimet tona dhe të ODIHR-it janë të përbashkëta sa i takon shit-blerjes së votës, përdorimit të bandave kriminale, falsifikimit të kartave të identitetit, presionit mbi administratën publike etj”, ka deklaruar Basha.

Kryetari i partisë më të madhe të opozitës ka shtuar se “kjo shkelje e standardeve në zgjedhjet e 21 Qershorit është e dokumentuar dhe se opozita do të nisë një betejë për të zhbërë këtë sistem manipulimi”.

Related Articles

Nje koment

  1. Fillimisht   kure   Saliu  e   emeroi   ne  krye  te  PD,  menduam se   do  sillte  risi  te  reja  ne  drejtimin  e  kesaj  partie  edhe  pse  pati  kundershtime . Ne  vend  qe  PD  te   ngrihej, ajo  u  gropos me  keq  sa  fitorja  e  sa  ne  keto  zgjedhje  sic  thote  edhe  XHozefina  Topalli   esht  e  njejte   me  ate  te  vitit    91.  Per  turpin  e  ti  dhe  te  keqen  e  shqiptareve,  mbas  humbjes  te  thelle    ne  zgjedhjet  e  21  Qershorit,   po  breth  neper  evrope   tek  te  djathtet  duke  u  qare  se  zgjedhjet  u  blene, u  kercenuan  qytetaret,  etj,  etj.   Sikure  te  mos  mjaftonte   vajtja  ne  Bruksel,  edhe  pse  parlamentari  Kukan  e  kritikoi   te  mos  qahet  neper  dyert  e  evropes  si  ata  kalamajte  qaraman,  ky  lolo,  nuke  ka  vene  mend,  perkundrezi,  per  te  rojtur  nderin  dhe  priviligjet   e  veta   breth  me  thesin  me  ankesa  neper  ODIR,    Grover,  vetem  e  vetem  te  nxi  rezultatin   e  humbjes  te  thelle.  Haron  ky  bastard  se   eshte  paaftesia  e  tije  dhe  drejtimi  nga  Berisha  i  kesaj  gjendje  mjerane  te  PD,  qe  po  shkon  drejt  shkaterimit   dhe  nese  nuke  reformohet   kjo  parti  dote  humbase  fare  si  identitet  dhe aset.  Haron  ky  karierist  qe  ne  vrnd  te   largohet    nga  syte  kembet,   duke  qare,  genjyer  e  shpifur  poshte  e  lart, i  ben  dem  shqiperise  dhe  shqiptareve,  per  tu  integruar  ne BE  si   dhe per  tu  prosperuar  ekonomkisht,  politikisht.  Keshtu  veprojne  vetem  ata  qe  mendojne  per  interesin  e  tyre    ne  dem  te  qytetareve .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button