Bota

Bilanci përkeqësohet, të paktën 589 të vdekur nga tërmeti që goditi të dielën

ee166-1024x682Tërmeti që goditi të dielën pjesën jugperëndimore të Kinës ka shkaktuar vdekjen e të pkatën 589 peronave, njoftuan autoritetet sot, ky informacion tregon një rritje të ndjeshme të demit të shkaktuar në jetë njerëzore nga tërmeti.

“Aktualisht, 589 persona kanë vdekur dhe nëntë janë shpallur të zhdukur, pas rënies së tërmetit me magnitude 6,1 ballë që goditi një zonë malore të provinces Junan”, njoftoi ministry kineze e Çështjeve Civile.

Tërmeti me magnitudë 6,1 ballë të shkallës Rihter që goditi rajonet malore në jugperëndim të Kinës, shifrat zyrtatre flisnin fillimisht për të paktën 150 të vdekur, sipas agjencisë shtetërore kineze e lajmeve, Hsinhua.

Tërmeti që ra në orën 16:30 me orën lokale, në verilindje të provincës Junan, shkaktoi gjithashtu 1 300 të pëlagosur. Godinat e shkatërruara nga ky tërmet ishin kryesisht godina që ishin ndërtuar prej shumë vitesh dhe u shëmbën pothuajse të gjitha.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button