Politika

Bushati: Rinovim Traktatit të Miqësisë. Kotzias: S’kemi ligj lufte me Shqipërinë

Plot 20 vjet nga firmosja e Traktatit të Miqësisë mes Greqisë dhe Shqipërisë, më 21 mars 1996, ministrat e Jashtëm të dy vendeve janë takuar në Athinë.

Ditmir Bushati dhe Nikos Kotzias janë shprehur të gatshëm të adresojnë një sërë temash dhe problemesh mes dy vendeve, për të mbyllur atë që presidenti grek Prokopis Pavllopullos më herët e quajti “mbylljen e kapitullit të së kaluarës në marrëdhëniet mes dy vendeve”.

Gjatë takimit, dy ministrat thanë se dy vendet kanë një pakt miqësie, për të cilin tashmë ka ardhur koha të rinovohet, modernizohet dhe të përshtatet me situatat aktuale.

Kotzias përshëndeti bashkëpunimin dypalësh dhe u shpreh i vendosur për forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe. “Athina mbështet Shqipërinë në rrugën e saj europiane dhe do të vazhdojë ta bëjë atë”, deklaroi Kotzias.

Nga ana e tij, Bushati përsëriti qëndrimin e Tiranës për adresimin e çështjeve të së kaluarës, për t’i dhënë një energji pozitive marrëdhënieve dypalëshe.

I pyetur nga Top Channel se, kur do të dërgojnë në Parlament aborgimin e ligjit të luftës mes dy vendeve, Kotzias u shprej se, dy vendet nuk janë në gjendje lufte dhe kjo konfirmohet, sipas tij, nga firmosja e Traktatit të Miqësisë.

“Të dyja vendet janë anëtare të NATO-s dhe ndajnë mes tyre pikëpamje dhe bashkëpunim reciprok”, tha Kotzias.

“Por, nëse ekzistojnë terma juridikë për të cilat pala shqiptare kërkon një interpretim tjetër, atëherë ekziston mekanizmi për zgjidhjen e kësaj”, shtoi ministri grek.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button