Muzike

Muzike

Kandidimet kryesore të çmimeve ”Grammy”

Beyonce, Miley Cyrus, Katy Perry, Sam Smith dhe Meghan Trainor janë ndërmjet kandidimeve për çmimet prestigjioze ”Grammy” për këtë vit,…

Read More »

Në prag të edicionit të 53-të Festivalit të Këngës në RTSH

Festivali i Këngës në Radio- Televizionin Publik Shqipëtar shënon këtë vit edhe edicionin e tij të 53-të. 26, 27 dhe…

Read More »

Melodi Ballkani me Evrim Kaşıkçı, shfaqje instrumentale në Tiranë

Artisti dhe akademiku Evrim Kaşıkçı do të zhvillojë disa shfaqje nё Tiranё, ku mbërriti sot pёr herё tё parё. Ai, së…

Read More »

Ansambli Kombëtar i Kosovës “Shota”, koncert në Tiranë

Ansambli i Kosovës “Shota” do të zhvillojë ditën e nesërme në ambientet e TKOB-së ora 19:00 një koncert me këngë…

Read More »

“QKKF” Tiranë sjell “Festivalin Mbarkombëtar Folkorik për Fëmijë”

Në kuadër të 70 vjetorit të Çlirimit dhe Festave të Nëntorit, Qëndra Kombëtare e Kulturës për Fëmijë Tiranë, do të…

Read More »

Këngëtarja Jessie J, koncert në Tiranë me rastin e 70 vjetorit të Çlirimit

Kengetarja e njohur Londineze   Jessica Ellen Cornish, e njohur më së shumti me pseudonimin e sajë “Jessie J” do…

Read More »

Qerimaj, opera si dashuria e parë

Fatos Qerimaj, nga muzika xhaz tek opera/ Në prag të Festivalit të 14 Ndërkombëtar Operistik “Marie Kraja” Në ndryshim nga…

Read More »

Peshkopi, “Oda dibrane” mbyll siparin

25 grupe, me artistë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Presheva, performuan për artdashësit Jubileu i 20 i…

Read More »

Si “gruaja e bukur” në opera…

Thonë se kur sheh për herë të parë një opera, ose e dashuron, ose e urren përgjithmonë… Ju kujtohet historia…

Read More »

“Jetoj pёr artin” – sorpanoja shqiptare Mirjam Tola shkёlqen në rolin e Toscas nё Gjermani

Bilanc pozitiv i Operas së Wuppertal-it me vënien në skenë të Tosca-s së Puccini-t. Sezoni hapet me një revolucion: ansambël…

Read More »
Back to top button