Sporti

Dhuna në Serbi, Blater: E dënoj ashpër ngjarjen

Blater-371x350Presidenti i FIFA-s Sep Blater, përmes një postimi në rrjetin social “Twitter” ka dënuar incidentin e mbrëmshëm në stadiumin “Partizan” të Beogradit gjatë ndeshjes Serbi-Shqipëri, kur ndeshja u ndërpre nga gjyqtari anglez Atkinson për shkak të dhunës së tifozëve serbë ndaj lojtarëve të kombëtares.

Numri një i FIFA-s ka dënuar sjelljen e huliganëve sllavë dhe ka bërë apel që futbolli të mos përdoret për mesazhe politike.

“Dënoj ashpër dhe me forcë atë që ndodhi mbrëmë në Beograd, – ka shkruar Blater. – Futbolli nuk duhet përdorur asnjëherë për mesazhe politike”.

Ndërsa delegati i UEFA-s, Herri Bin, e ka cilësuar ngjarjen në Beograd si një “situatë të për keqardhje”. Përfaqësuesi i organizmit të futbollit evropian, ka theksuar se ndeshja nuk mund të vazhdonte me atë situatë.

“Për të gjithë këtë situatë që është për keqardhje, ne do të raportojmë, – u shpreh Bin. – Unë, gjyqtari dhe këshilltari i sigurisë kemi parë gjithçka. Të gjithë e kanë parë se çfarë ndodhi dhe nuk mund të komentoj për atë se kush duhet të fajësohet. Rrethanat shkuan deri aty sa ndeshja nuk mund të vazhdohej. Ne do të raportojmë gjithçka dhe është UEFA ajo që do të vendosë për masat që duhen marrë”, – u shpreh Herri Bin pak pas ndërprerjes së ndeshjes në Beograd mes Serbisë dhe Shqipërisë.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button