Politika

Energjia, Rama: Secili do paguajë atë që i takon. Stop vjedhjes, vend normal e i rritur ekonomikisht

rama-kryeministerKreu i qeverise, Edi Rama, duke siguruar 200 mije familjet ne nevoje se nuk do te preken nga heqja e fashes mbrojtese prej 300 kwh per energjine, thekson se “Shqiperia nga nje vend i varferuar dhe i turperuar prej vjedhjes se vetvetes do te behet vend normal dhe i rritur fort ekonomikisht”.

Ne nje postim ne profilin e tij ne FB, Rama shkruan se kjo pasuri e pacmuar, prej vitesh e vjedhur do te vihet ne sherbim te interesave te ardheut dhe te popullit.

“Rritje pensipni per pensionistet kryefamiljare dhe rritje page per ndihmen ekonomike e per aftesine e kufizuar qe 200 mije familje ne nevoje te mos preken nga heqja e fashes 300 kw, por edhe qe asnje hajdut i energjise te mos fshihet me pas kesaj fashe si deri me sot. Cmimi nuk do te rritet, por secili do te paguaje ate qe i takon e kush paguan nuk do te jete me i detyruar te paguaje edhe per ata qe vjedhin, sic ka ndodhur zi e me zi per 20 vjet me radhe”- shkruan Rama.

Ai thekson se politika e qeverise per energjine do te ndaloje grabitjen e kesaj pasurie te jashtezakonshme kombetare dhe do ta rilinde kete sektor. “Brenda 5 vitesh e kthejme nga nje grope e zeze humbjesh kolosale ne nje burim te madh fitimi per popullin shqiptar”- shkruan Rama.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button