Rajoni

Greqi, dy tërmete trondisin Athinën

B881C2763FA96DE365B8C648524E38B2Dy tërmete me fuqi 5.1 balle te shkalles Rihter jane regjistruar me nje interval te shkurter kohor midis tyre ne prefekturen e Athinës dhe janë ndjerë në zonat e Viotisë, Evias dhe Fthiotidës.

Tërmetet binjake, siç janë quajtur nga sizmiologet grekë, kanë pasur epiqender 81 kilometër ne veri te kryeqytetit grek, ne nje thellesi prej 21 kilometra sipas te dhenave qe jep Instituti Gjeodinamik i Observatorit te  Athinës. Lekundja e pare eshte regjistruar ne oren 1.06 minuta te nates dhe e dyta 3 minuta me vone.

Me pas jane regjistruar edhe disa lekundje te tjera me te vogla me fuqi mbi 3.5 balle te shkalles Rihter. Termetet jane ndjere edhe ne zonen e Peloponesit dhe te Thessalise ne Greqine qendrore.Deri ne oret e para te mengjesit të së martës nuk eshte raportuar per deme ne njerez dhe ne materiale, nderkohe forcat e zjarrfikesve jane ne gjendje gadishmerie.

Vleresimet e sizmologeve greke kane qene te dyzuara pasi disa prej tyre kane deklaruar se lekundjet sizmike jane regjistruar si pasoje e levizjes se pllakes tektonike te Atalantis duke perjashtuar termete te tjera me te fuqishme ne oret e ardhshme. Ndersa disa te tjere qe percaktojne epiqendren e termetit me larg se pllaka tektonike ne fjale, paralajmerojne banoret te jene te kujdesshem, sepse behet fjale per zona qe klasifikohen si sizmogjene.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button