Politika

Grupi i PS-së mblidhet para seancës parlamentare

Një-Mbledhje-e-grupit-parlamentar-të-PS-sëFoto-Arkivë1-525x350Partia Socialiste ka mbledhur sot grupin e saj parlamentar një ditë para zhvillimit të seancës parlamentare të sesionit të ri të Kuvendit të ri.

Mbledhjen do ta drejtojë Kryeministri, njëkohësisht lideri i PS-së, Edi Rama. Ky takim mbahet në qytetin e Durrësit dhe përveç fjalës së kryeministrit Rama, pritet që të merren një sërë vendimesh për qëndrimin politik si dhe qasjen e mazhorancës për reformat e mëdha institucionale.

Kryeministri Edi Rama, ka deklaruar se sesioni i ri parlamentar do të shënojë miratimin e reformës së thellë dhe të plotë në drejtësinë shqiptare, çka u theksua edhe në deklaratën finale të samitit të Berlinit.

Në seancën e nesërme pritet që të diskutohen dekretet e Presidenti Nishani i cili ktheu disa nga ligjet më të rëndësishme si reforma institucionale, ajo në drejtësi dhe ligji për Policinë e Shtetit.

Komisionet Parlamentare të Ligjeve dhe Sigurisë, gjatë mbledhjes që u zhvillua të premten i rrëzuan dekretet e Nishanit.

Related Articles

Nje koment

 1. Fatmir Lamaj: Shtyllasi, si metaforë e tranzicionit
  | E Diel, 13.07.2014, 05:15 PM |

  Shtyllasi, si metaforë e tranzicionit shqiptar

  Nga Fatmir Lamaj

  Regjimet ndryshuan por të persekutuarit mbetën të persekutuar, e të privilegjuarit të privilegjuar.

  Para disa ditësh më takuan disa miq të vjetër nga Shtyllasi i Fierit, ish të dënuar dhe të persekutuar, të cilët më shprehën një shqetësim që kishte lidhje me pronat e tyre.

  Shtyllasi është një fshat internimi, i ngritur në vitet e “arta” të diktaturës, ku fillimisht shërbeu si kamp pune për kanalin vaditës Vjosë – Levan – Fier dhe pasi mbaroi kanali, – kjo “vepër e ndritur e Partisë”, – të burgosurit politik i çuan për të ndërtuar vepra të tjera, ndërsa në Shtyllas sollën familje të internuara nga të gjitha krahinat e vendit.

  Shtyllasi mbetet gjithmonë një mozaik dhimbjesh e krahinash për të gjithë Shqipërinë që nga Veriu e deri në Jug. Të gjitha ato familje patën fatin e keq të internimit siç ishin: Ndreajt, Xherahët, Gjutajt, Mirakajt, Bazellët, Mihalët Pëllumbët, Kapa, Barutet, Kosturi, Zagorqani, etj. Ata iu nënshtruan një trajtimi çnjerëzor; që nga puna e detyruar, banimi në kushte skandaloze si dhe survejimi i rreptë nga ana e Sigurimit të Shtetit. Shumë banorë të këtij fshati nga familje të internuara përfunduan në burgje dhe arrati.

  Në vitin 1991-in, me ardhjen e demokracisë, shumë banorë të tij u larguan prej andej dhe Shtyllasi dalëngadalë u kthye për ta në një kujtim të frikshëm të së kaluarës së tyre tragjike.

  Nga ligji famëkeq Nr. 7501, familjet e tyre, të internuara ne këtë fshat, fituan tokë si gjithë të tjerët, atë tokë që për vite me radhë e kishin vaditur me gjakun, djersën dhe lotët e tyre… Ata kishin hapur toka të reja duke mbjellë plantacione të tëra me vreshta e ullinj.

  Në një pjesë të tokave të tyre kalon by-pass-i Levan – Fier. Dhe, kuptohet, për tokën e zënë paguhet një çmim i caktuar nga Qeveria. Ky çmim nuk është unik, Levani i populluar nga “agallarët” e rinj, të ardhur nga zonat e Jugut, e ka çmimin për 1600 lek m2, Shtyllasi 299 lek m2 lekë, Pojani 868 lek m2 lekë; një diferencë kjo e madhe për të njëjtën tokë.

  Ç’është ky diferencim kaq i madh?… E po, Levani, i kuadrove të Partisë dhe Pojani i lidhur ngushtë me Partinë, ndërsa Shtyllasi qendër internimi. Miqtë e mi më treguan të dokumentuara të gjitha përçapjet e tyre dëshpëruese që kanë bërë deri më sot për ta ndrequr këtë “gabim” që qeveria demokratike e “PD” paska bërë ndoshta “pa dashje“…, por deri më sot asnjë përgjigje shpresëdhënëse. E njëjta tokë, në të njëjtin vend, përkundrazi, ajo e Shtyllasit duhet të kishte vlerë më të lartë se ajo e Levanit dhe e Pojanit sepse është tokë pjellore, ndërsa çmimi i vlerësimit i ndryshëm, shumë i ndryshëm. E kjo është mëse e kuptueshme, sepse të persekutuarit duhet të mbeten gjithmonë të persekutuar, ndërsa të privilegjuarit e djeshëm duhet të jenë përjetësisht të privilegjuar. O e keqe, sa thellë janë rrënjët e tua!

  Tragjikomedia e tranzicionit të tejzgjatur shqiptar nuk ka mbaruar akoma. Ajo vazhdon të luhet ethshëm mbi kurrizin e një populli të tërë dhe veçanërisht shtresës së persekutuarve, të burgosurve dhe të shpronësuarve.

  Pushtetarët e derisotëm, një pjesë e të cilëve janë hajdutë e kriminelë, dallkaukë e batakçinj që u pasuruan “habitshëm” duke kullotur azadë te livadhet e pafundme të pasurive të këtij vendi, duke i grabitur, rrëmbyer, dhuruar nga partitë apo blerë me çmime qesharake.

  Në rastin e Shtyllasit është e pranishme dhe një aferë korruptive ku dy pjesë anësore të rrugës nga 25 mijë m2 do t’i marrë një pronar anonim italian për të ndërtuar dy parkingje gjigante, të vulosura nga qeveria e Berishës…

  Dhe fshatarëve u është thënë se kjo është vendosur, ndaj ju duhet vetëm, të heshtni, të pranoni pa bëre zë grabitjen që iu bën pushteti.

  A ka drejtësi në këtë vend? Jo!…Bashkangjitur po ju dërgojmë edhe listën e banorëve të këtij fshati:

  1-Agustin Miraka 26- Hamdi Xherahu

  2-Gaspër Miraka 27- Xhevair Xherahu

  3-Salvador Miraka 28- Ylivi Xherahu

  4-Saliko Baruti 29- Shkelqim Xherahu

  5-Muhamet Baruti 30- Defrim Xherahu

  6-Perparim Baruti 31- Zini Xherahu

  7-Bujar Baruti 32- Avni Bazelli

  8-Agim Manafi 33- Muhamet Bazelli

  9-Asim Manafi 34- Ruzhdi Bazelli

  10-Ibrahim Kapa 35- Albert Bazelli

  11-Kimet Kapa 36- Enver Zenelaku

  12- Sali Bazelli 37- Mergim Zenalaku

  13- Agron Pellumbi 38- Shaban Merolli

  14- Gezim Pellumbi 39- Ziqeri Merolli

  15- Sander Mihali 40- Medi Muçka

  16- Jani Mihali 41- Xhevdet Birçe

  17- Bilbil Driza 42- Feri Miraka

  18- Pajtim Driza 43- Zef Miraka

  19- Ramazan Driza 44- Venetik Methoxha

  20- Xhevair Muçka 45- Bujar Methoxha

  21- Cvejtko Mihali 46- Mineko Methoxha

  22- Kristo Nini 47- Sali Memini

  23-Thoma Nini 48- Spase Mihali

  24- Marash Kovaçaj 49- Enver Hasankolli

  25- Iliaz Xherahu 50- Sali Ndreu

  52 Ylli Xherahu 51- Osman Ndreu

  ______________

  Dear Mr. Peter Sanfey, Regarding the financial investment

  your company is doing for the bypass road segment Fier-Levan in south

  Albania, we, all the residents of the Shtyllas Village (during the

  communists e this was an area for detention camps, where a lot of Albanians were interned with the whole family), are complaining and reporting about the expropriation value of our estates, which is a ridiculous and very miserable price: EUR 2.00 per m², while the expropriation values in the nearby areas are higher (in Levan Village EUR 11.50 per m² and in Pojan Village EUR 6.50 per m²). This village, Shtyllas, is located between these other two villages, so why this big, unfair and corrupt difference? The

  Styllas case is different because it involves a corruptive affair. The deal

  is that an anonymous businessman will get the sideways parts of each

  roadside, on the 15th and on the 18th kilometer. Each of these parts has a

  surface of about 25,000 m². The purpose of this area is the construction of

  two huge car parks. We were informed that the decision for this corruptive

  affair was approved. We were threatened to keep silence and helplessly

  accept this robbery. Please Mr. Sanfey, I and all the other residents are

  asking for your help and attention to review the price of our properties.

  We are being disseized of our estates. We are not refusing to sell the

  estates, we are only asking for a fair and a legal evaluation. In the hope

  for a positive change the below mentioned residents of Shtyllas and me are

  giving you our sincere thanks. 1-Agustin Miraka 26- Hamdi Xherahu 2-Gaspër Miraka 27- Xhevair Xherahu 3-Salvador Miraka 28- Ylivi Xherahu 4-Saliko Baruti 29- Shkelqim Xherahu 5-Muhamet Baruti 30- Defrim Xherahu 6-Perparim Baruti 31- Zini Xherahu 7-Bujar Baruti 32- Avni Bazelli 8-Agim Manafi 33- Muhamet Bazelli 9-Asim Manafi 34- Ruzhdi Bazelli 10-Ibrahim Kapa 35- Albert Bazelli 11-Kimet Kapa 36- Enver Zenelaku 12- Sali Bazelli 37- Mergim Zenalaku 13- Agron Pellumbi 38- Shaban Merolli 14- Gezim Pellumbi 39- Ziqeri Merolli 15- Sander Mihali 40- Medi Muçka 16- Jani Mihali 41- Xhevdet Birçe 17- Bilbil Driza 42- Feri Miraka 18- Pajtim Driza 43- Zef Miraka 19- Ramazan Driza 44- Venetik Methoxha 20- Xhevair Muçka 45- Bujar Methoxha 21-Cvejtko Mihali 46- Mineko Methoxha 22- Kristo Nini 47- Sali Memini 23-Thoma Nini 48- Spase Mihali 24- Marash Kovaçaj 49- Enver Hasankolli 25- Iliaz Xherahu 50- Sali Ndreu 51- Ylli Xherahu 52- Osman Ndreu.

  Regards, Fatmir Lamaj foimer political prisoner Cel 0664128750 ”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button