Bota

Kievi konfirmon kapjen e dy autoblindave të ushtrisë ruse në lindje të vendit

 ee273-524x350Kievi pohoi sot se ka kapur dy autoblinde që i përkasin një divizioni të ushtrisë ruse, gjatë luftimeve rreth bastionit të kryengritësve në Lugansk, si dhe dukumenta që e vërtetojnë këtë gjë, por pa praraqitur ende prova.

“Në luftimet e zhvilluara pranë Luganskut ushtarët ukrainas kapën dy autoblinde të divizionit aerotransportues të Pskov në Rusi. Në njërin prej mjeteve kemi gjetur disa dokumenta, leje drejtimi dhe dokumenta ushtarake”, njoftoi zëdhënësi ushtarak ukrainas Andri Lyssenko.

“Personeli dhe mjetet i përkasin njësisë ushtarake 74268 të kompanisë së parë të parashutistëve të farcave aerotransportuese të Pskov, në veriperëndim të Rusisë”, shtoi ai.

Nëse këto informacione janë të vërteta, bëhet fjalë për provën e parë të implikimit të forcave të rregllta ruse në konfliktin në lindje të Ukrainës.

Një shef separatist kishte njoftuar javën e kaluar se ka marrë përforcime të përbëra nga 1 200 trupa të përgatitur në Rusi dhe disa dhjetëra autoblinde, që u konfirmua gjithashtu edhe nga presidenti ukrainas Petro Poroshenko.

Nga ana tjetër moska përgënjeshtron çdolloj lidhje.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button