Teknologji

Krijohet oktopodi robot që mund të mbartë gjëra

krijohet-oktopodi-robot-q-euml-mund-t-euml-bart-euml-gj-euml-ra-video_hdShkencëtarët e kanë krijuar një oktopod robot, që përpos që mund të lëvizë si kopja tij reale, mundët të mbartë gjëra në tentakulat e tij.

Mostrat e këtij roboti, janë krijuar nga një grup shkencëtarësh të Fondacionit të Hulumtuesve në Hellas të Greqisë.

Për herë të parë, ky robot është paraqitur në një konferencë në Chicago, ndërsa është thënë se është pionier i shumë të tjerave që do të bëhen në këtë formë.

Është menduar se këta robot, do të mundësojnë bartje të gjësendeve nëpër thellësi të detit, ku kryhen punë të ndryshme.

Në videon e postuar në YouTube, shihen robotët duke pluskuar lirshëm në detin Egje dhe në pishinë

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button