Rajoni

Mediat serbe: Vuçiç do ta presë Ramën

Mediat serbe njoftojnë sot se kryeministri serbe, Aleksander Vuçiç mund ta presë homologun e tij shqiptar, Edi Rama javën e ardhshme në Beograd. Gazeta “Kurir” i referohet burime në qeverinë serbe teksa shkruan se “Edhe pse kryeministri serb nuk ka njoftuar zyrtarisht lidhur me vizitën e Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama më 22 tetor, Kurir ka mësuar se ndoshta nuk do të refuzojë mikpritjen”.

Faqja e pare e gazetes serbe “Kurir” sot

Kryeministri Aleksandar Vuçiç foli dhe me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe deklaroi se Serbia, pavarësisht incidenteve në ndeshjen e futbollit Serbi-Shqipëri, do të bëjë gjithçka për të ruajtur stabilitetin në rajon. Nga ana e tij kryeministri Edi Rama ka folur për CNN dhe ka thënë se është gati të shkojë në Beograd duke shtuar se ndihej i keqardhur që për incidentin folën edhe zyrtarët e lartë politik në Serbi.
Në të njëjtën kohë Rama ka mohuar që vëllai i tij Olsi, i pranishëm së bashku me 45 shqiptarë të tjerë në stadium të ketë dorë në ngritjen e banerit.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button