Keshilla

Metoda e mjekëve kinezë për të zhdukur dhjamin nga barku

Jo vetëm që shkakton pasiguri dhe vetëbesim të ulët, por dhjami rreth barkut shkakton gjithashtu probleme të rënda shëndetësore.

Mund të jetë rezultat i disa faktorëve, si për shembull, një dietë e pasur me ushqime të përpunuara dhe sheqer, stresi, mosha, gjumi i pamjaftueshëm.

Zgjidhja gjendet më lehtë nëqoftëse i di shkaqet e vërteta të problemit, por ka raste kur nuk do të ndihmojnë as dieta e duhur dhe as ushtrimet e rregullta.

Nëse praktikoni këtë ushtrim masazhues, i rekomanduar nga mjekët kinezë, muskujt e barkut do të forcohen dhe do të reduktohen zonat e dhjamit në barkun tuaj.

Kjo teknikë kërkon vetëm dy minuta masazh. Ajo përmirëson sistemin e tretjes dhe ndihmon që trupi të largojë helmet dhe mbeturinat.

Përfitimet e kësaj teknike janë:

– Eliminon indet dhjamore

– Nxit tretjen

– Nxit organet në zonën e barkut

– Detoksifikon zorrët

– Heq kapsllëkun

– Rrit qarkullimin në zonën e barkut

– Përmirëson kushte të tilla si të vjella, dispepsi

Duhet ta kryeni këtë teknikë masazhi dy herë në ditë, një herë para mëngjesit dhe një herë para se të shkoni në shtrat.

Ja si ta bëni:

  1. Shtrihuni në shpinë, duke u siguruar që sipërfaqja ku jeni, të jetë e fortë.
  2. Filloni të fërkoni duart tuaja dhe mos u ndalni derisa të filloni të ndjeni ngrohtësinë e tyre.
  3. Vendosni dorën te kërthiza
  4. Filloni duke bërë lëvizje të vogla rrethore, ndërsa fërkoni kërthizën dhe zgjeroni rrathët e mesazhit, duke përdorur një presion të fortë. Rrathët duhet të përshkruhen për 1 ose 2 sekonda secili.
  5. Fokusohuni te ngrohja e organeve të brendshme, e cila duhet të vijë duke u rritur në zonën e barkut.
  6. Aplikojeni këtë teknikë për rreth 2 minuta, duke bërë përafërsisht 40-50 rrathë. Sigurohuni që stomaku juaj të jetë i ngrohtë gjatë gjithë kohës.

Kujdes: Kjo teknikë kineze nuk duhet të bëhet:

– Menjëherë pas një vakti të rëndë

– Nëse jeni shtatzënë

– Nëse keni ndonjë inflamacion të organeve femërore

– Nëse vuani nga gurët në veshka, fshikëz apo gurët ne tëmth.

– Nëse vuani nga hipertensioni

– Nëse vuani nga hernie, të zorrëve ose stomakut, ulcerat, gjakderdhje të brendshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Artikuj te ngjashem

Back to top button