Kosova

Mustafa e Vuçiq, më 23 qershor flasin edhe për heqjen e “Parkut të Paqes”

Dialogu politik ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit do të vazhdojë në Bruksel më 23 qershor, ku do të takohen kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Këtë e ka konfirmuar për KosovaPress, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi.

Sipas tij, në këtë takim do të diskutohen për telekomunikacionin, ku do të flitet për kodin, energjetikën dhe heqjen e të ashtuquajturit “Parku i Paqes”, mbi lumin Ibër.
Ndërsa, për përbërjen e delegacionit të Kosovës, Abrashi ka thënë se për momentin mund të konfirmojë pjesëmarrjen e kryeministrit, Isa Mustafa, ndërsa ende nuk është e vendosur për pjesën tjetër të delegacionit.

Burime të KosovaPress-it, thonë se në të këtë takim do të fillojnë bisedimet edhe për Asociacionin e komunave serbe, por Abrashi ka thënë se për këtë çështje do të ketë njoftime javën e ardhshme.

Po ashtu, sipas Abrashit, më 24 qershor ,Mustafa do të marrë pjesë edhe në samitin e Partive Popullore Evropiane .

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button