Bota

Netanyahu fajëson për sulmin në sinagogë Hamasin dhe Mahmoud Abbas-in

Presidenti-i-Israelit-Benjamin-NetanyahuKryeministri Izraelit, Benjamin Netanyahu, dënoi sot përgjegjësinë e drejtpërdrejtë për nxitjet për dhunë të Hamasit dhe të presidentit Mahmud Abbas pas sulmit në një sinagogë në Jerusalem, që bëri katër të vdekur mes besimtarëve.

“Ky sulm është rezultat i drejtpërdrejtë i nxitjeve për dhunë të zhvilluar nga Hamasi dhe Mahmoud Abbas”, theksoi në një komunikatë kryeministri që paralajmëroi se Izraeli do të reagojë me një grusht të hekurt ndaj kësaj vrasje të hebrenjve që ishin duke u lutur.

Kryeministri dënoi gjithashtu Mahmoud Abbas-in gjatë një bisede telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, John Kerry, gjatë të cilit ai e cilësoi sulmin si “vrasje të shëmtuar në një vend të shenjtë”.

Kryeministri njoftoi gjithashtu se do të zhvillojë konsultime mbi sigurinë sot në mesditë

Ai gjithashtu dënoi komunitetin ndërkombëtar “që tregon papërgjegjshmëri duke injoruar këto nxitje për dhunë”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button