Bota

Netanyahu: Hebrenjtë u vranë përsëri në tokën evropiane

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka dënuar sulmin e djeshëm vdekjeprurës në një sinagogë në Kopenhagë, me ç’rast ka humbur jetën një hebre.netanyahu-hebrenjt-euml-u-vran-euml-p-euml-rs-euml-ri-n-euml-tok-euml-n-evropiane_hd

“I shprehim ngushëllime popullit danez si dhe komunitetit hebre në Danimarkë. Hebrenjtë janë vrarë përsëri në tokën evropiane vetëm pse janë hebrenj. Kjo valë e sulmeve pritet të vazhdojë”, ka thënë Netaanyahu.

Muajin e kaluar, militantët islamistë kanë vrarë 17 persona në Francë, në mesin e tyre edhe disa hebrenj.

Të shtunën në Kopenhagë, një person ka sulmuar një debat për lirinë e shprehjes, duke vrarë një person dhe plagosur disa të tjerë, ndërsa disa orë më vonë ka sulmuar edhe sinagogën kryesore të qytetit.

Policia në Danimarkë ka thënë se ka vrarë kryesin e dyshuar të sulmeve.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button