Bota

Nigeri, lirohen 178 pengje të Boko Haramit pas ofensivës së ushtrisë

Ushtria nigeriane ka njoftuar se ka liruar 178 persona që mbaheshin peng nga grupi militant Boko Haram, në veri të Bornos.

Mësohet se 101 prej tyre janë fëmijë dhe 67 janë vajza. Ushtria nuk saktëson nëse mes vajzave të liruara ka dhe nga ato që u rrëmbyen nga një shkollë në Chibok, në prill të vitit 2014.

Gjithashtu, ushtria bën me dije se është kapur një nga komandantët e Boko Haramit.

Grupi militant ka vrarë rreth 5500 civilë në Nigeri që nga viti 2014.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button