Bota

Një tërmet 7,1 ballë Rihter godet pjesën jugore të Meksikës

termet5-599x350Një tërmet me magnitudë 7,1 ballë të shkallës Rihter goditi sot shtetin meksikan të Chiapasit, pranë brigjeve të Paqësorit, njoftoi Instituti i Studimeve Gjeologjike të SHBA-së (USGC).

Epiqendra e tërmetit u lokalizua në një thellësi prej 92 kilometrash dhe rreth 16 kilometra nga qyteti Tapachula, në afërsi të kufirit të Guatemalas.
Nuk ka informacione për viktima apo dëme materiale të shkaktuara nga tërmeti.
Meksika ndodhet në një pikë të takimi mes pesë pllakave tektonike dhe regjistron një aktivitet të fortë sizmik.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button