Bota

Obama-Merkel: Rusia po angazhohet në një përkeqësim të rrezikshëm të situatës në Ukrainë

obama-merkel1-621x350 Presidenti amerikan, Barack Obama dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel theksuan sot gjatë një bisede telefonike se Rusia ishte angazhuar në një përkeqësim të rrezikshëm të situatës në Ukrainë duke dërguar ushtarë të shumtë në kufi dhe një autokolonë me ndihma humanitare të paligjshme.

Shtëpia e Bardhë theksoi në një komunikatë se dy drejtuesit kishin shprehur shqetësimet e tyre për numrin e madh të ushtarëve rusë të vendosur pranë kufirit me Ukrainën, praninë e personelit ushtarak rus në Ukrainë dhe për të shtënat e atilerisë ruse në territorin ukrainas.
Sipas tyre, Rusia duhet të pranojë kushtet që kishin vendosur me Ukrainën dhe Kryqin e Kuq Ndërkombëtar përsa i përket asistencës humanitare për Ukrainën

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button