Bota

Obama & Rutte: Moska vazhdon të armatosë rebelët

aaa267 Presidenti amerikan, Barack Obama zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin holandez, Mark Rutte, gjatë së cilës dy zyrtarët e lartë ranë dakord se Rusia nuk duhet të lejohet për të destabilizuar më tej situatën në Ukrainë dhe se komuniteti ndërkombëtar duhet të marrë sanksione shtesë kundër Mokës. ”Rusia nuk i ka plotësuar ende kushtet e parashikuara nga SHBA-ja dhe BE-ja. Në vend që të kontribuojë në çtensionim të situatës, të dhënat tregojnë se Moska është ende duke armatosur separatistët që vazhdojnë me dhunë vdekjeprurëse kundër forcave të armatosura të Ukrainës”, thanë Obama dhe Rutte.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button