Politika

PD: Skandali me vizitën e Papës, 394 milionë lekë në xhepat e qeveritarëve

selia-e-PD-pas-rikonstruksionitPartia Demokratike ka denoncuar sot  shkeljet me tenderin për dekorin e qytetit me rastin e vizites se Papa Franceskut në Tiranë, duke akuzuar për tenderim të drejtperdrejte për kompaninë EAG, që ka një adresë me të vëllait të ministrit Erion Veliaj.

“EAG është biznesi i Erion Veliajt, për të cilin kujdeset vëllai i tij”, tha deputeti i PD-se, Gerti Bogdani, gjatë një deklarate për mediat, duke shtuar se “këto dokumenta që kemi këtu të lëshuara nga QKR, deshmojne se në një moment të historikut të tyre, kompania GOGEL, e cila ligjërisht zotërohet nga Arbër Veliaj, vëllai i ministrit të Mirëqënies Sociale e Rinise, ka të njëjtën adresë, të njëjtën rrugë, të njëjtën shkallë, të njëjtin apartament me kompaninë EAG, fituese e tenderit”.

Bogdani u shpreh se “Gogel e Erion Veliajt dhe EAG e 394 milionë lekëve të vizitës së Papës, bashkohen në apartamentin 3/5, të rrugës “Ibrahim Rugova”, pallati përbri Plus, Tiranë”. “Partia Demokratike e denoncon këtë rast të pastër korruptiv dhe bëjmë me dije se në ditët në vijim do të nxjerrim në dritë të tjera fakte mbi këtë makutëri të pashoqe, të pasurimit dhe abuzimit edhe me vizitën e Papa Franceskut”, tha Bogdani.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button