Kosova

Policia serbe liron nga burgu Nehat Thaçin

Drejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Nehat Thaçi është liruar nga paraburgimi në Serbi.

Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Bashmir Xhemaj, këshilltar i Ministrit të Jashtëm, Enver Hoxhaj.

“Zoti Thaçi shumë shpejt do te vijë në Kosovë dhe do t’i bashkohet familjes”, tha shkurt Xhemaj.

Thaçi ishte arrestua më 29 shtator në vendkalimin kufitar në Konçul, mbi bazën e një fletëarresti të Gjykatës së Lartë në Nish, nën dyshime për veprën penale “të terrorizmit”.

Atij, autoritetet e drejtësisë në Serbi, i patën caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh.

Pas arrestimit të Thaçit, Kuvendi i Kosovës pati miratuar një rezolutë, me të cilën kërkohej lirimi i menjëhershëm, dhe i kërkohej “Bashkimit Evropian që përmes mekanizmave të tij detyrues të ndërhyjë tek Qeveria e Serbisë që të lirohet Thaçi”.

Related Articles

Nje koment

  1. Kjo ishte pjese e spektaklit te vazdimsise e ngjashme me ate te gjurmimimeve gjoja per zhvarrosjen e eshtrave tek kisha e Millosheviqit ne Prishtine ! Ne kte rast u popullarziua “solidaritetit i i kishes serbe ” per te fituar ndertimin nga populli i Kosoves dhe bagerat e Gergjaliut -ekspertit mjekoligjor te “vetvrasjeve me 11 thika:.Ne rastin e kryepolicit kae bere marreveshtje jasht Brukselit te dy qivirite ajo serbe dhe kjo multietnike kosovare qe nepermjet ketij spektakli ti rritet autoriteti i ministrit Hoxhaj dhe bashkepunetoreve te tij, ne nje ane dhe ti shtohet bagazhi “patriotik i dinjitetit” i kryepolicit i cili sigurisht qe do te avansohet ne kariere si dhe te fitoje Serbia karshi botes “per qasje korrekte” ne sistemin e drejtesise. Priten spektakle te reja per te na bindur se qeveri e forte eshte kjo e Mustafes “ashtu siq i shte ajo e Ho Shi Minit me pronto group KS m.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button