Politika

Protesta e studentëve, Berisha: Frymëzim ndaj padrejtësive, bashkohuni për të ardhmen tuaj

berisha-shkruan1Qendrim frymezues ndaj padrejtesive e ka quajtur ish-kryeministri Sali Berisha protesten e studenteve kunder rritjes se tarifave te studimit dhe uljes se kuotave per pranim.

Ne nje postim ne profilin e tij ne FB, Berisha vlereson se kjo proteste eshte e vetmja rruge per te qendruar perballe padrejtesise e nen kete shembull shqiptaret duhet te bashkohen per te ardhmen e tyre.

“Te dashur miq, prej disa ditësh studentët po protestojnë: – Kundër rritjes së tarifave universitare që nominalisht janë më të larta se në 96% të vendeve, kurse realisht janë 2-5 herë më të larta se në të gjitha vendet e Europës; – Kundër shndërrimit të masterit në privilegj për pakicën dhe ndëshkuar shumicën e studentëve tanë, duke përmbysur kështu sistemin europian të Bolonjës; – Kundër antirefomës për kalimin mbi supet e familjeve shqiptare të të gjithë faturës së shkollimit të femijëve të tyre me sistemin e kreditimit duke i zhytur në borxhe gjithë jetën; – Kundër shndërrimit të universiteteve në mollë të ndaluar për të varfërit e vendit. Protesta studentore është rruga e vetme për të qëndruar ndaj padrejtësive”- shkruan Berisha.

 

Related Articles

Nje koment

  1. Po mire gjithe budallenjte s’mund te shkojne ne Universitet … ne te gjithe Boten ka kuota .. ceshte kjo nuk u pelqen te punojne, jetojne me parate e prinderve dhe shkojne ne Universitete te kalojne Kohen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button