Opinion

Sa të jetë i lire Berisha, grushta dhe mosbindje do të ketë

Petro Dhimitri, Gazetar

Bllokimi i seancës së Kuvendit dhe skena e boksit midis deputëve Bledjon Nallbati,grupi i Rithemelimit  dhe socialistit Vullnet Sinaj, bashkë me orvatjet e Flamur Nokës për të moslejuar deputetët socialistë të flisnin, nuk ishte skenar i papritur. Luani i demokratëve ka deklaruar se kryengritja, rrebelimi ose mosbindja civile do të vijojnë deri në vitin 2025 kur ata thonë se kanë për të rrëzuar qeverinë e Ramës. Asnjëherë nuk thonë se me votat e popullit do të rivijmë në pushtet, sepse lejtmotivi i tyre është vetëm dhuna. Kryedhunisti i tyre kuptohet që është Berisha, të cilin e ndjekin pak idhtarë  që janë mjaftueshëm për të bllokuar funksionimin normal të Kuvendit, duke prishur keqas edhe imazhin e politikës sonë dhe të Shqipërisë. Ata kanë guximin e marrë kur thonë se qëllimi i tyre është pikërisht bllokimi i seancave të Kuvendit. D.m.th. duan ta lënë vendin pa lagjislativ në mënyrë që atyre t’u bashkohet dhe populli, medemek KRYENGRITËS…

 A do të ndodhte kjo situatë anarkiste me shkulje mikrofonash ose deri në ulje në karriket e ministrave, po të qe se zoti Sali Ram Berisha nuk do të hetohej në gjendje të lirë, po do të ishte në arrest shtëpije ose edhe në qeli? Në asnjë mënyrë. Tre-katër kamikatzet e tij kishin për t’u strukur që edhe ndaj tyre të mos niste një proces.Do të thoshnin me vete:” Kur drejtësia bëri zap luanin, me ne e ka shumë më të lehtë.”
     Edhe sikur të pranojmë versionin e tyre se po u shkelen të drejtat, se nuk po dëgjohet zëri i tyre, se mazhoranca është e korruptuar, se ajo po shkatërron opozitën, etj, etj. rruga për të kërkuar të drejtat e tyre nuk janë përdorimi i forcës, rrebelimi , grushtat ose shashkat, po ankimimi në organet përkatëse: në Gjykatën Kushtetuese e deri te ngritja e problemeve në mënyrë normale te institucionet ndërkombëtare. Pse i shmangen rrugës normale të kërkimit të të drejtave të nëpërkëmbura? Për arësyen e thjeshtë se e dinë që nuk fitojnë me pretekstin se të tërë janë lakejtë e Edi Ramës. Kaq i fuqishëm na qenkërka ky njeri sa paska manipuluar dhe dy qeveritë më demokratike të botës, SHBA-të dhe Anglinë për ta nxjerrë atë NON GRATA për korrupsionin vetjak dhe familjar si dhe për minimin e demokracisë, duke keqdrejtuar sistemin gjyqësor. Atë sistem për të cilin SHBA u detyruan të ndërmarrin reformën në drejtësi. Vetëm përmes saj ata do t’i siguronin popullit shqiptar një klasë politike me duar të pastërta. E djathta fërkoi duart kur me radhë ranë në sitën e drejtësisë dy ministra të majtë, madje edhe zëvëndëskryeministri i zotit Rama, i cili u arratis për të mos u përballur me drejtësinë.Për ato procese nuk pipëtinë fare. U vinte mirë se drejtësia e re shkallë shkallë po jepte goditje ndaj qeverisë së majtë. Atëhere as u përmend se kishte për të nisur një revolucion. Ankesa e vetme ishte manipulimi i zgjedhjeve, sepse humbësit e tyre gjithmonë kanë ngritur deri akuza absurde ndaj fituesve.  Revolucioni berishjan me kaq ngulm doli në sipërfaqe si kërcënim vetëm kur SPAK arrestoi Jamarbër Malltezin, dhëndërrin e Berishës dhe kërkoi të paraqitej në gjykatë edhe Sali Berishën po për korrupsion pasiv. Me të gjitha bateritë e veprimet e një njeriu që paraqet luhatje mendore, Sali Berisha u hodh në kundërsulm. Kjo është e vetmja mënyrë që ai mund të davarisë procesin gjyqësor. Ndoshta mendon se vetëm po ngriti popullin në këmbë, për të shpëtuar nga halli që e ka zënë, ai nuk ka për t’u prangosur. Më mirë se të gjithë ai e di se ish pronarët e fushës së Shëngjergjit Italia i kishte shpronësuar duke i dëmshpërblyer. Kështu ka vepruar shteti italian për të gjitha rastet e tjera analoge. E vërtetojnë dokumentet arkivore. Për ish pronën e Klubit” Partizani ” dokumentacioni  nga arkivi është zhdukur?!…Nejse kanë mbetur aq dëshmi të shkruara që e pohojnë atë pagesë.
        Këtë të vërtetë populli, përmes transmetive terlevizive dhe shtypit, e mirëdi. Kjo është arsyeja që të hënën para Kuvendit nuk ishte mbledhur populli i përvuajtur nga keqdrejtimi i të majtëve, po vetëm grupi i deputetëve të Rithemelimit që demonstruan një shfaqje estradeske të shëmtuar. Kjo nuk duhet të kalojë pa u analizuar mirë nga tërë sistemi i drejtësisë si dhe nga aleatët tanë. Është fillimi i përpjekjeve të dëshpëruara të një njeriu që për t’i shpëtuar ballafaqimit me gjykatën është gati ta përshkallëzojë më keqas tërbimin e tij, duke destabilizuar Shqipërinë.Është hapi i parë i kryengritjes së Sali Berishës dhe Rithemelimit për të ardhur në pushtet.Tashti është koha që drejtësia të zbatojë ligjin që e përcakton saktë se për rastet kur X ose Y rrefuzojnë të paraqiten para trupit gjykues,kalohet në një masë më lartë, siç është arresti në shtëpi. Vetëm kështu Luani nuk do të ketë rastin të vijojë gënjeshtrat dhe të pavërtetat e tij dhe populli ka për të marrë frymë më lirisht. Kanë për të filluar seancat e pyetjeve. Vetëm në përfundim të tyre do të dalë se kush po gënjen në mënyrë skrupuloze drejtësia e kapur nga banditi Edi Rama apo pishtari i demokracisë Sali  Berisha. Vetëm me bekimin dhe miratimin e Ramiz Alisë ai, si komunist  i devotshëm,  pranoi të udhëheqë lëvizjen popullore kundër komunistëve.Pse ishte dhe ka mbetur komunist 24 karatsh ai po bëhet flamurtar i ardhjes së popullit (lexo i Sali Berishës) në pushtet përmes revolucionit mbarëpopullor…
         Shqiptarët  dinë mirë të ndajnë  shapin  nga sheqeri. Populli pret që ish idhulli i tyre t’i japi fund ankesave proceduriale dhe, po të jetë burrë malësie, siç dhe pretendon, të paraqitet në gjykatë dhe të mos vijojë me klithmat e tij për të shkrumbuar Shqipërinë. ERDHI KOHA MOS TA LEJOJMË MË LUANIN TË VAZHDOJË TË KAFSHOJË. POPULLI NUK DËSHIRON TË KETË NJË OSE DISA 21 JANARË TË TJERË!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shiko gjithashtu
Close
Back to top button